Dockskåp i tyg

Vendela älskar att greja i Theodors gamla aktivtetsbok. Hon kan roa sig länge med den så jag tänkte att de skulle vara roligt att göra en åt henne och ta med på vår resa som hon kan roa sig med i bilen. Imorgon åker vi och förra veckan blev den klar.
 
 
Jag gjorde den som ett dockskåp. Så framsidan är ett rosa hus och figuren som bor där i är en katt. På framsidan går dörren att öppna.
 
 
Första rummet man kommer in i är köket. Där kan man öppna luckor och duka fram porslin och öppna spisen och duka fram en paj.
 
 
Nästa rum är badrummet, här kan katten bada, draperiet går att dra för, toalettsitsen att öppna och handuken går att ta bort.
 
 
Sista rummet är sovrummet. Där finns en garderob med 2 klänningar, en kjol och en pyjamas som katten kan ha på sig. Samt en säng som katten kan sova i. Gardinerna går även att knäppa loss och stänga för.
 
 
På baksidan kommer man ut i trädgården där katten kan gunga och det går att vattna blommorna.
 
Hon har bara kollat lite i den medans jag gjort den och då har hon sagt wow, så det ska bli så roligt att se vad hon tycker om den nu.

Kommentarer:

1 Henrik:

Wow, så fint gjort :D

Svar: tack :D
Pauline Hurtig

2 familjenkaotisk.blogg.se:

Vilken fin bok. Duktig du är 🩶

Svar: tack snälla! :)
Pauline Hurtig

3 dixiwonderland.com:

Wow va fin, hon kommer älska en :D

Svar: tack :D ja de gjorde hon :D
Pauline Hurtig

4 Lena:

Men vilken häftig bok, så fin!

Svar: tack så jättemycket!
Pauline Hurtig

5 Netti Starby:

Åh vad fint det blev och vilken rolig ide. Kramis <3

Svar: tusen tack :D
Pauline Hurtig

6 Enna:

Men snälla vad gulligt! Du hade kunnat sälja så duktig och kreativ du är <3

Svar: åh tack snälla! :D
Pauline Hurtig

7 Marie:

Men hjälp så sött och fint, snyggt

Svar: tack så jättemycket!
Pauline Hurtig

8 Petra Olsson:

Men snälla så gullig 😍
Vad kul att du gör egna leksaker och vilket fint minne när barnen blir äldre 🥰

Du borde sälja jag tror många här skulle vilja köpa 😍

Kram

Svar: tack så jättemycket :)
Pauline Hurtig

9 Blondina:

Men såååå söta :)

Svar: tack :D
Pauline Hurtig

Kommentera här: