Vecka 36

 
 
Tänk att vi nu går in i vecka 36, nu är det nära på riktigt och det känns som att virvelvinden kan komma ut när som helst. Bebis beräknas vara ca 47 cm lång och väga runt 2,6 kg. Jag har ganska mycket sammandragningar (men som inte gör ont), känner att bebis ligger väldigt långt ner och trycker. Huvudet var lite ruckbart sist vi var hos barnmorskan, ska bli spännande att se nu på torsdag då vi har nästa besök. Jag börjar känna mig rätt trött och slut hela tiden, lite svullen men inte så farligt. Känns som att bebis, som ju älskat att röra sig massor, är lite sur att det är så lite plats nu. Försäkringskassan har äntligen gjort klart mitt ärende så nu har jag graviditetspenning 50 % och jobbar 50% sedan den 28/8, så skönt!

Kommentarer:

1 dixiwonderland.com:

Skönt att det löste sig med fkassan :)

Svar: ja :)
Pauline Hurtig

2 Netti Starby :

Vad skönt att allt är klart med försäkringskassan och så fina bilder på dig. Kramis <3

Svar: oja! å tack :)
Pauline Hurtig

3 Linnéa :

Åh jösses, redan v.36 💫💫💫 spännande ❤️
Tack, huvudvärken har gått över tack vara massa skön sömn o vila ✨

Svar: jajemän, de går fort nu!
Pauline Hurtig

4 Heléna:

Ja, det syns att lilla bebisen har lagt sig tillrätta och att magen har sjunkit ner. Hoppas huvudet blir fixerat så virvelvinden inte får för sig att vända på sig i sista stund. Förstår att det börjar bli lite tungt nu. Du är så fin på alla dina graviditetsbilder!
Så skönt att det har ordnat sig med FK - så stressande när sådant krånglar. Hoppas du får en jättefin tisdag! Kramar ❤️❤️❤️

Svar: ja :) bm sa att de är väldigt osannolikt att de vänder sig när de lagt sig så långt ner, men ja hoppas! aw tusen tack! ja men verkligen. kram <3
Pauline Hurtig

5 Tess:

Skönt att de löste sig med FK, ibland kan de sega som fasiken.

Svar: verkligen
Pauline Hurtig

6 Sara :

Vad fort tiden går, och vad skönt att du nu kunnat gå ner i arbetstid :) kram

Svar: ja :)
Pauline Hurtig

7 Anna W:

Nu är det inte länge kvar tills hon kommer. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Svar: nä så spännande att se när det blir :) <3
Pauline Hurtig

8 Celine:

Snart händer det! Gud så spännande!

Svar: ja :D
Pauline Hurtig

9 Henrik Olsson - Föreläsningar:

Tiden går så fort!

Skönt att försäkringskassan gjorde sitt!

Svar: verkligen
Pauline Hurtig

Kommentera här: